Baños de Agua Santa

Miután Ecuadorba érkeztünk már napokon belül sokat hallottunk Bañosról mint egy nagyszerű hely olyanoknak akik szeretik a természetben tölteni a szabadidejüket. Egy kicsit aggódtunk hogy rettentő turistás lesz a hely, felfújt árakkal és “paraszt vakító” programokkal, ezért csak két estét foglaltunk le. A busz út odafele magában gyönyörű volt, erdőkkel, mezőkkel borított mélyzöld dombok és hegyek vettek körül minket a rendkívül kanyargós úton. Sokszor azt sem tudtuk milyen irányba megyünk mert egymás után volt vagy 30 hajtű kanyar.

Amikor beértünk a város központba meglepődve tapasztaltuk a nyüzsgés hiányát. Nem volt tömeg, többnyire helybéli családokat láttunk akik lejöttek egy hosszú hétvégére. Voltak külföldi turisták és utazók is, (már amennyire ezt a kategóriát ránézésre meg lehet különböztetni )de arányokban sokkal kevesebben voltak mint az Ecuadoriak. 

A központ

Nagyon jó hangulata volt a helynek, a hostelunk- (Eruption Art) pedig a város kellős közepén volt a legnagyobb park egyik sarkában. A szobák tiszták voltak, a személyzet pedig nagyon segítőkész és barátságos. Mi 5 csillagot adnánk a helynek.

A hostelunk tetejéről a park
A hostelunk tetejéről a katedrális felé vezető út

miért ilyen népszerű hely Baños?

Nos, programból abszolút nincs hiány, és a legjobb hogy rengeteg minden van amit ingyen lehet csinálni mindenféle szervezett program keretein kívül. A természet ami körül veszi valóban gyönyörű, lehet túrázni, biciklizni, kajakozni, termál fürdőzni, vízesésen felmászni és miegymás.

 

Baños egy völgyben található ami vulkáni hegyekkel van körülvéve. A leghíresebb a Tungurahua vulkán ami tüzes torkot jelent kecsua nyelven. Az információ szerzés problémáját a hostelunk egyből meg is oldotta nekünk, mivel bejelentkezésünk után egy jó pár oldalas mappát adtak a helyi látnivalókról, pontos leírásokkal a helyekről és túra útvonalakról.
 
Az első túránk az Ojos Del Volcan (a vulkán szemei) volt. Egy kb 8km-es túra volt a város központtól. Nagyjából 900-1000 méter szintkülönbséggel és a kilátás ezt jócskán igazolta. Hihetetlen milyen messzire el lehetett látni, nevezetesen Ecuador legmagasabb csúcsát a Chimborazo Vulkán körvonalait is ki tudtuk venni ami talán 50 km-re van nyugat felé. 
Baños madártávlatból
A kilátás a hegy tetejéről

Egy másik túra amit választottunk a Bellavista-La Virgen. A teljes útvonal megtétele nagyjából hat órát vesz igénybe, de a városra innen a legjobb a kilátás és a La Virgen Szobortól a Tungurahua vulkánra is el lehet látni.

La Piscina de la Virgen, a termál fürdők

Baños de Agua Santa lefordítva a szent víz fürdője. Onnan kapja a nevét hogy számtalan vízesés és vulkanikus hydro-termál fürdője van. Egy 6-8 órás túra után mi sem jobb mint csobbanni egyet egy meleg vizes medencében. A belépő mindössze $3 és két nyitva tartás van, reggel 5-től délután 5-ig aztán meg este 6-tól 10-ig.

A fürdőkről annyit hozzá adunk mint tipp hogy hétköznapokon nagyon kellemes és laza a hangulat, de hétvégén több száz 5-8 fős ecuadori család érkezik Bañosba és ez jócskán csökkenti a lazítási faktort. Nagyjából 20-szor annyi ember van a fürdőkbe hétvégén és annak a legnagyobb része gyerek. Ki ki vonja le a maga következtetéseit. 

La Piscina de la Virgen

A város kulináris érdekességei

A túrázás mellet, magát a várost is érdemes körbe járni, mivel nagyon kevés a forgalom, sok a sétáló utca és a park, ráadásul rengeteg érdekesség van amit ki lehet próbálni és szerencsére nincsenek ötszörös áron valószínűleg mivel a helyi látogatók soha nem fizetnék azt ki.

A két legnagyobb park a Calle Rocafuerte és az Ambato út között található és itt vannak a város legjobb étkezői, éttermei és utcai árusai. Mindenki pénztárcájának megfelelően válogathat a felhozatalból. Mi többnyire a helyi piac csarnokba mentünk ahol ízletes helyi ételeket szolgáltak fel negyed áron a hotelekhez közeli éttermekhez képest. 
Tipp: ha egy menü fel van tüntetve angolul is máris legalább kétszer annyit fogsz fizetni. Ha a konyhás néni még azzal sem törődik hogy megpróbáljon meggyőzni hogy ott egyél, ott kapod az igazi árakat és a lehető legautentikusabb ételeket.  

Turistáknak, nyaralóknak berendezett étterem
Bab, tojás és sajtos sült banán. Itt esznek a helyiek. A legjobb kaja!
Mercado Central az étel csarnok ahol a logjobb kaját kapod a legjobb áron
Szintén a Mercadoban vannak friss gyümölcs turmix bárok ahol kedved szerint válogathatsz az összetevőkből. Friss, egészséges és finom.
A cukor nád az egyik fő mezőgazdasági termény ezen a környéken. A rengeteg domb ahol eljött a buszunk, többek között cukor náddal van tele ültetve. Az Ecuadoriak nagyon édes szájúak és a buszmegállótól nem messze fedeztük fel ezt a sétányt ahol az orrod előtt préselik ki a friss cukor nedvet a nádból és így adják neked pohárba. De olyan bodega is van ahol a meghámozott és felkockázott nádat adják rágcsálni mint valami rostos cukorkát. Nem kifejezetten vagyunk édes szájúak, de ezt muszáj volt kipróbálnunk.
A városban töltött időnket is nagyon élveztük. A életkép idilli volt; a parkokban gyerekeikkel játszó családok, sakkozó öreg férfiak a padokon, fel-alá barangoló jámbor kóbor kutyák akik keresik a következő falatot. A hangulat este amikor a külföldiek visszatértek a túrákról egy kicsit felpezsgett, de nem számottevően. 
 

El lehet biciklizni az Amazonas kApujába

Bañosban rengeteg bicikli bérlő cég van mivel az egyik legnépszerűbb program egy 60km-es útszakasz ami egy másik klímába visz el. Bañosból indulva az út lassan lejt egészen Puyo városáig,szóval igazából csak gurulni kell. A két város között nagyjából 900 méter szintkülönbség van, de már ez is elegendő ahhoz hogy amíg Puyo mérsékelt övi esőerdőnek, Baños pedig egy sokkal szárazabb, magaslati klímának adjon otthont. Fejenként $5-ért egy napra odaadnak egy biciklit, sisakkal, zárral, térképpel, sőt még egy kis szerszámos készletet is adnak defekt esetére.  
Az út nagy része zöldbe öltözött hegyek között kanyarog ahol vízesések csobognak bármerre nézünk. Sok helyen meg lehet állni, ha esetleg valaki szeretne zipline-olni vagy kayakozni egy szakaszán a folyónak. A Pilton del Diablo pedig egy kis rövid kirándulás fel a dombokon (ezért kapsz bicikli zárat) és ez mind mind fel van tüntetve a térképen amit adnak.
Machay kisvárosa után kezd a táj számottevően megváltozni. Mire ideértünk már szemerkélt az eső és érzékelhetően magasabb volt a pára tartalom is a levegőben. Egy másik ok amiért kiemeljük Machayt mert ezután a megálló után az út minősége határozottan csökken. Sok helyen az országút mentén van a bicikli út, de van ahol ki kell kerülni alagutakat is a biztonság érdekében. Ezek az elkerülő utak pár helyen majdhogynem átjárhatatlanok voltak. Konkrétan fölcsuszamlások voltak ahol a Gyurinak át kellett másznia a bicajokkal a hátán.
Miután visszatértünk az aszfaltos útra megálltunk gyümölcsöt venni és pihenni egyet. Ahogy lejjebb és lejjebb ereszkedtünk Puyo felé már egyre rendszeresebben esett az eső és kezdtünk elázni a szórványos záporoktól. Még kb  10km-t mentünk Machayt után amikor kénytelenek voltunk megállni egy étterembe mert jobbára élvezhetetlen lett a bicajozás. Nem jártunk rosszul mert közel volt a buszmegálló.
 

Ja azt még nem említettük hogy ez a program azért ilyen népszerű mert a 60 km-t nem kell vissza felbiciklizni Bañosig, a helyi járatos buszok ugyanis hajlandóak a bicikliket betenni a busz csomag terébe. Valószínűleg sokkal kevesebben lennének lelkesek legurulni a 60 km-t ha utána visszafelé is tekerni kéne.

Ezek voltak a kalandjaink ebben a túra paradicsomban és azt kell mondjuk hogy az eddigi tapasztalatainkat megcáfolva, a nyugati turisták által népszerű helyekhez képest Bañosban nagyon kellemes volt a hangulat és abszolút nem volt túlárazás vagy tömeg. 

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+

további posztok amik érdekelhetnek

Karácsony a Halál Úton

A Halál Út La Pazban, Bolívia egyik fővárosában (igen ott kettő van) töltöttük a Karácsonyunkat 2018-ban. Jobbára nyugis pár nap volt, de korán sem meghitt.

Read More »

Leave a Reply