Trujillo

Trujillo városát 1534-ben alapították a Spanyol hódítók. A város központjában mintha megállt volna az idő,  korhűen felújított és fenntartott koloniális stílusú templomok és épületek sorakoznak fel, látszólag évszázadok óta változatlanul.
Trujillo makulátlan város történelmi központja, kontrasztban áll a gyalázatosan lepukkant, romos és szemetes a külvárosával. Nem töltöttünk túl sok időt a városban mivel a történelmi belváros kivételével nem igazán találtuk a érdekesnek a várost. A legtöbb ide látogatóval ellentétben nekünk volt saját közlekedési eszközünk hogy a közelben található Inca korszak előttről feltárt romokat meglátogathassuk. Ha ez nem lett volna, a helyi utazási irodákban van lehetőség a látogatásra szervezett formában is.

Trujillo Katedrális éjjel
A Katedrális belülről
A központ manikűrözött épületei

Amikor Peru történelmére gondolsz mi jut az eszedbe? Az Inkák igaz? De az Inkák csak az 1400-as évek végén érkeztek meg Peru északi partjaira (csupán 100 évvel a Spanyol felfedezők előtt), akkor kik éltek itt azelőtt?

Chan Chan

A Moche és Chimu civilizáció több mint 1000 évvel az Inkák megjelenése előtt már itt éltek és az akkori kor legnagyobb városa volt Chan Chan, több mint 20 km² kiterjedésű volt 60.000 lakossal.

Chan Chan Főváros romjai

Több helyre látogattunk el, többek között a Hold és a Nap Templomhoz, Chan Chan fővárosába és annak más templomaiba (ezeken a helyeken sajnos kevés információt adtak, úgyhogy utólag olvastunk utána a neten), de az idegen vezetőnk tagadhatatlanul történész volt, ezért meglehetősen sok érdekes információ birtokába jutottunk az ő réven az itt élők társadalmi berendezkedéséről, szokásaikról, hitvilágukról és mindennapi életükről. Az életmódjuk és fejlettségük alapján és a mi történelmi tudásunkkal leginkább az egyiptomi birodalomhoz hasonlítanánk őket.Persze biztos történész szemmel most hatalmas baromságot írunk, de perspektívába rakva mi elég hamar elkezdtük látni a kultúrák közötti párhuzamot.

Huaca del Sol; a Nap temploma, jobbára feltáratlan amióta a Spanyol felfedezők kifosztották. Jelenleg nincs elég támogatás a feltárására és tanulmányozására és a leletek konzerválására.

A több száz éve érintetlen Nap Templom

Érdekes módon a Chan Chan nép uralkodói amikor meghaltak a meglévő templomot lezárták és a tetejére építettek egy újat. Nem tudni pontosan hogy ezt miért tették, de egyik elmélet szerint ez szimbolikus lehet hogy mindig az előtted élő emberek érdemeire vagy hibáira kell építened. Ez egy elég megfontolandó gondolat, a mai korban is megállja a helyét.

Huaca del Luna templom ahol jól láthatóak a szintek amiket egymásra építettek

A fő fal a Hold Templomban a legnagyobb felület amit konzerváltak, de sajnos évről évre fakulnak a képek és kopnak el a felületek a szél és a homok munkájának köszönhetően.

Chan Chan fővárosa- még mindig a valaha épült legnagyobb sárból épült város a világon.

Huaca del Luna templom
Díszítő motivum, valószínüleg már restaurált állapotban

Egy másolt illusztráció a “rejtélyek faláról”szintén a Hold Templomban; ezeknek a motívumoknak és illusztrációknak majdnem minden elemét csak találgatni tudják vajon mit jelenthetett. Rengeteg elmélet született az évek során, de láthatók olyan karakterek a képek között amit ez a nép még nem láthatott. Talán egy jóslat? Ki tudja.

El Brujo

El Brujo-ba ami valószínűleg az egyik legfontosabb történelmi felfedezésnek a helyszíne egész Peruban. El Brujo a boszorkányt jelenti, ami egészen egyedi, mert ez a templom volt a temetési helye a kor és kultúra egyetlen női papnőjének. Akkoriban a nők nem lehettek beavatottak, mégis ez a fiatal lány, bármit is tett az élete során, olyan temetést kapott ami bizonyosan csak nagy tiszteletben álló felszentelt papok és sámánok kaptak. A múmia megvizsgálása után a történészek arra a következtetésre jutottak hogy a lány fiatalon halt meg valószínűleg nem sokkal gyermek szülés után.

A kriptán belül nem lehetett fotózni, viszont készítettek egy digitális másolatot

Eredeti freskókat is meg tudtunk nézni El Brujo Fő-templomából. A színeket kagylókból, növényekből és kőzetekből keverték ki. Párszor elképedtünk hogy több ezer éves homokból faragott falakat látunk néhány méter távolságról.

Fő templom porond és eredeti freskók 1000 évvel az Inkák előtti korból.

Ezek az UNESCO világörökségek csak töredéke a környéken lévő leleteknek. Köztudottan több száz másik rom található a közelben, de nincs anyagi támogatás hogy tanulmányozzak és megőrizzék őket. A már meglévő ásatási helyek is rémisztően gyorsan pusztulnak el a környezeti hatásoknak köszönhetően. Nagyon reméljük hogy valami módon sikerül ezeknek a társadalmak létezésének a máig fennmaradt bizonyítékait megőrizni a jövő generációi számára.

 

Egyike a sok feltáratlan épületnek. Ki tudja mi lapul a homok alatt?

Hagyományos Moche motívum, El Brujo-ban- nem eredeti, csak illusztrációs célokból készült. A Moche nép az állatokat bizonyos képességeik miatt tartották tiszteletben. A bagoly (a szemek), a macska (a fogak) és a polip (a fekete karok) volt a három állat amit megjelenítettek a maszkon mivel a föld, a levegő és a víz elemeit mind egyformán akarták tisztelni.

Találtunk pár tipikus perui “kopasz” kutyát az egyik Chan Chan templom előtt a városban. Nagyon jámbor állatok voltak, csak kegyetlenül csúnyák.

Nem hittük hogy ilyen sok érdekes és maradandó élményben lesz részünk Trujillo-ban és környékén, de az az igazság hogy hat hónap utazás után már tisztában voltunk azzal hogy az utazás mint egy élet stílus és felfogás nem arról szól hogy egy egy ország vagy város legjobban ismert látványosságait kell csak megnézni. Olyan sokat lehet tapasztalni egy egy számunkra új országban, azokon a helyeken ahol turisták csak elvétve akadnak, vagy még senki sem posztolt róla Instagrammon. Mindenki megkérdezi tőlünk amikor megtudják hogy Peruban voltunk három hónapot: “Na és milyen volt Machu Picchu?”. A válaszunk: “Majd legközelebb talán azt is megnézzük.”

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+

további posztok amik érdekelhetnek

Svédország déli csücske; Malmö

Malmö Dániából tovább haladtunk Svédország felé, ahonnan a terveink szerint Norvégia lenne a következő megállónk. Interneten böngészgetve kiderítettük hogy a norvégok meglehetősen szigorú intézkedéseket hoztak

Read More »

Leave a Reply