Malmö

Dániából tovább haladtunk Svédország felé, ahonnan a terveink szerint Norvégia lenne a következő megállónk. Interneten böngészgetve kiderítettük hogy a norvégok meglehetősen szigorú intézkedéseket hoztak a svédek és a Svédországon át utazókkal szemben. Gyakorlatilag egész Svédország ’piros zónának’ számított a Covid-19 miatt, kivéve 7 tartományt ami egy kis görbe ívben lehetővé teszi hogy a Dánia felől érkező, zömével német turista át tudjon vezetni dél Svédországon keresztül Norvégiába. Kényelmes értelmezése a jelenlegi szituációnak, nemde? Kifejezetten átlátszó a szándék (szerintünk), de nekünk pont kapóra jött. Mindenesetre elhatároztuk hogy tiszteletben tartjuk az előírásokat és mindvégig a ‘zöld övezetben’ maradunk hogy ne kelljen karanténba mennünk Norvégiába érkezvén. Mindamellett úgy gondoltuk ha a norvégok szerint ez így tuti akkor mi is próbálunk felelősségteljesen cselekedni és nem kijátszani a rendszerüket. Az útvonalunkat ezért rendszeresen dokumentáltuk Google térkép segítségével, ami később nagyon jó ötletnek bizonyult a határátlépésnél.

A Zöld ösvény Svédországon át

Dániából kijövet át kellett hajtanunk az Öresund hídon, ami Európa egyik leghosszabb hídja (közel 8 km), és sok helyen egy turisztikai látványosságként emlegetik. Bár az idő gyalázatos volt amikor mi ott voltunk ami talán még borongósabbá tette a hangulatot hogy a hídon az átkelési díj Sammi-nek €126 volt! Ez azért húzós volt egy híd átkelésért. De legalább úgy éreztük, ez most már hivatalos, tényleg megérkeztünk Skandináviába.

Malmö az első város dél Svédországban a Dán határ után amit szerintünk érdemes megnézni legalább egy nap erejéig, úgyhogy leparkoltunk a Kungsparke mellett az éjszakára hogy innen fedezzük fel a környéket.
 
A Kungsparke az egyik legnagyobb Park Malmöben, jó pár órát lehet benne kóborolni. Itt található a Malmöhus Slott, a vár ami 1537-ben épült egy korábbi erőd romjaira. Ez észak Európa legöregebb reneszánsz vára. Manapság múzeumoknak, képtárak és más kiállításoknak ad otthont.
Malmöhus Slott
Malmöhus Slott
A Slottsmollen a régi szélmalom a vár mellett
A Kungsparke
Malmö központját könnyen fel lehet deríteni gyalog. Modern és gótikus épületek sorakoznak a belvárosba, amit körbe övez a Rörjsö csatorna.
 
A szimbolikusan kihelyezett cipő szobrokat Davidshallsbron hídján egyik kedvenc látnivalóként emlegetjük. Erre a hídra 19 pár bronz cipő van elhelyezve amik mind egy egy híres Svéd előadó művésznek az emlékére szolgál. A lábbelik mind különböző irányba mutatnak és az orruk a tulajdonosuk életében jelentős szerepet betöltő épület vagy városrész felé mutat. Sajnos az egyik cipőt valaki valahogyan eltávolította.  Tovább tanulmányozva a lábbeliket az is feltűnt hogy az egyik pár bakancs mellett nem volt bronz tábla ami elmondta volna hogy kinek az emlékére van ott az ‘alkotás’. Aztán közelebbről megnézve rájöttünk hogy valami vicces kedvű emberke csak spré festéket szórt egy pár régi bakancsra és oda tette a hídra poénból. Elég tiszteletlen magatartás de aki legalább egy kis humorérzékkel meg van áldva tényleg viccesnek találja. Mi mindenesetre a helyükön hagytuk a bakancsokat hogy másoknak a napját is feldobják picit ha elég szemfülesek hogy észrevegyék őket.
 
Rörjsö csatorna
Davidshallsbron
Davidshallsbron

A Gustav Adolf Tér az egyik legszebb a városba, számos szökőkúttal, paddal és mellette van egy elég nagy park is ami régen az egyik temető volt. Ha van szerencsétek Advent idején itt lenni Malmöben a Karácsonyi vásárt idején mindenképp látogassatok ki ide. 

A Gustav Adolf Tér

A belvárosban sok festői kis utcát lehet bejárni de mi elég céltudatosan próbáltunk haladni, először a Stortorget térre mentünk ahol a városháza előtt Karl X Gustav király szobrát lehet látni. Ő volt az az uralkodó aki Malmö városát vissza szerezte Dániától az 1600-as évek közepén.

Stortorget tér és a Városháza

A St Petri kyrka Malmö egyik legöregebb épülete a 14-dik századból. Meglepően nem volt nyitva, pedig vasárnap voltunk ott. Kár mert olvastunk az ott látható oltárról ami 1611-ben került a templomba és mellesleg a legnagyobb fa oltár Európában.

A St Petri kyrka

Lilla Torg az egyik legnyüzsgőbb része a városnak. A teret jó pár nagyon szép állapotban megőrzött régi épület gyűrűzi körbe, a tér pedig dugig van kiülős éttermekkel, továbbá egész évben ide szervezik a legtöbb piacot és szabadtéri kulturális programot.

Lilla Torg

A Gamla Staden inkább egy régi város rész aminek nagy rész a kikötőben és az oda vezető csatorna mentén van. Itt érdemes csak sétálgatni egyet és a sok kis hídról különböző szögekből nézni a várost.

A nap végén elég boldogan mentünk vissza Sammi-hez, úgy éreztük egy nagyon jó napot töltöttünk Malmö felfedezésével. Még útba esett a városi könyvtár amiről azt hallottuk hogy szintén egy népszerű látványosság, amióta felújították a 90-es években. Több mint egymillió ember látogatja meg évente. Hát ezt éppen restaurálták, amúgy is már bezárt a napra. Nem lehet mindent bele féretni egy napba.

Néha az ember csak a folyamatot láthatja, nem a kész épületet
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+

További posztok amik érdekelhetnek

Leave a Reply