Patagónia Pampája

A természet szerető és kitaposatlan ösvényeket kereső barátainkkal szeretnénk megosztani az élményeinket Argentína keleti oldaláról ahol “nincs semmi látnivaló”. Hát a legtöbb ember, aki ezt mondta nekünk, nem tapasztalatból beszélt, csak megismételték azt, amit mások mondtak nekik. Egy vicces perui fickó azt mondta, hogy Argentína keleti oldala a sárkányok földje … Senki sem megy, vagy tud róla valójában sokat, úgyhogy akár sárkányok is lakhatnák és nem nagyon derülne ki.

Nekünk ez bejött, még ha sárkányt nem is, de találtunk sok minden mást! Mivel egy több mint 750,000 km²-es területről beszélünk aligha hittük el hogy nem találunk pár szép és érdekes dolgot. Mi nem azokat a helyeket keressük ahol a legjobb selfit lehet csinálni, az igazi kultúráját, népét és tájait keressük az országoknak amiket beutazunk.

Nem nagyon változatos eleinte a táj
Forgalommal sem kell számolni

Az állatvilág amit sikerült napokon keresztül megfigyelnünk mind a végtelennek tűnő pampán, mind a partvonalon lenyűgözött minket. Emlősök és madarak vettek körül minket mindenhol; még volt szerencsénk rábukkanni és megmenteni egy fiatal guanaco-t is. Sajnos több ezer km szöges drót kerítés követi az utat, ahol ezek a tevékkel rokonságban álló patások tucatszámra akadnak fenn és lelik halálukat. Mi megfogadtuk ha visszajövünk, csípőfogó mindig lesz nálunk.

Több ezer guanaco-t láttunk az utak mentén
Egy fajta tatu amit egy pihenő megállónkon láttunk meg
A Chioque egy kis termetű strucc madár ami a pampákon el. Gyakran láttunk csapatokat belőlük.
A mara is egy aranyos kis állat a pampán ami a nyúl és az őznek a fura keveréke.
Sajnos gyakran akadnak fel állatok a szöges drót kerítésre

Nem is hittük volna hogy még flamingókat is lehet látni a pampákon, de még a legdélebbi tájakon is ott ácsorogtak a sarki ludak társaságába.

Amikor északabbra jutottunk egyre több pingvines táblát láttunk az út mentén, és amikor életünk Punta Tombo-ba megnéztünk egy rezervátumot, ahol kiderült hogy a világ legnagyobb Magellán Pingvin kolóniáját találtuk meg. Évente több mint másfél millió madár jön ide fészkelni a tengerparton. Nagyon szelídek, abszolút nem zavartatták magukat velünk, és bár a bálna szezonra egy kicsit koraiak voltunk, de láttunk egy pár Commerson’s delfint (más néven görény delfin, érdekes név valóban de valószínüleg nem a szaguk miatt kapták ezt a nevet )

A Magellán pingvinek nagyon nyugis állatok és több millióan élnek Argentína partvonalai mentén
Az apró testű fekete fehér Commerson's delfin

Egy délután szedtünk magunknak tenger gyümölcseit/kék kagylót a partról is amit Gyuri nem kis munkával megpucolt és királyi lakomát főztünk egy olyan konyhába ahol csak egy fazék volt. Szóval dőzsöltünk. Ezek egyszerű élmények és mindennapi tapasztalatok, de mivel mi élet stílus gyanánt utazunk, nem akarjuk és nem is élveznénk ha minden napunk egy Disneyland kaland lenne. Tényleg nem találkoztunk nyugati utazókkal vagy turistákkal, csak Dél-amerikai motorosokkal. Ez egy nagyon más közösség az ország ezen oldalán, a nyugati parthoz képest, de mi szerettük! Márti egyik kedvenc élménye a Bosque Petrificado látogatása volt, de 100km-es földút volt a kitérő! Igen, ez egy nagy terület!

Puerto San Julian, ahol az apály és dagály több mint 4 km-es kiterjedésű
vacsi vacsi vacsi
Bosque Petrificado avagy a kővé vállt erdő
Nagyon megérte a kitérőt ez a geológiai csoda

Az időjárás- hasonlóképpen a tájjal nem volt nagyon változékony. Majdnem minden nap sütött a nap és szinte semmi esővel sem találkoztunk. Ami viszont nagyon dominálta a tájat, az a szél volt. Erős és szüntelen. Nem nagyon sok növény nő meg cserjéknél nagyobbra, de a néhány fa amit láttunk nem hagyott kétséget az uralkodó szélirányról.

Ezek a fenyők így nőttek meg ( a fénykép készültekor nem is fújt nagyon a szél)

A pampán van a  kontinens egyetlen Király Pingvin kolóniája is amit örömmel meglátogattunk és töltöttünk el egy kis időd azzal hogy tanuljunk róluk egy kicsit. A park ahol védik a területüket nagyon sok jó információt rakott ki táblákra. Ti melyiket tudtátok?

1, A Király Pingvin a második legnagyobb pingvinfaj a világon, akár 1 méter magasra is megnőhetnek.
2, A világon azon kevés állatai közé tartoznak amik meg tudják inni a sós vizet.
3, Négy réteg tollazat tartja őket melegen.
4, A Király Pingvin nagyszerű búvár! Akár 300 méter mélyre is le tud merülni.
5, Van óvodájuk.. Amikor a csibék elérik a hat hetet, egy “creche”-be gyülekeznek hogy mindkét szülő szabad legyen ételt vadászni.

 

A legtöbb utazó akivel találkozunk, le akart minket beszélni Argentína keleti oldaláról, mondván hogy ott nincs semmi érdekes. Hát mi nem ezt tapasztaltuk! Még sátrazni is külön kaland volt hogy a szél ne fújja tele a sátrunkat porral, vagy hogy a millió tüskés és tövises kóró ne lyukassza ki a matracainkat. Ennek érdekében, szó szerint 45 percet gyomláltunk mielőtt lerakhattuk a sátrat.

Meglepően nehéz volt megfelelő kemping helyet találnunk

Tehát még ha nem is találkoztunk sárkányokkal a pampákon, határozottan adott nekünk egy elképzelést hogy milyen hatalmas lakatlan területek vannak Dél-Amerikában. Fárasztó pár hét volt, de nagyon élveztük.

Sárkány!!! Ja nem, csak egy park bejárata.
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+

további posztok amik érdekelhetnek

Medellin, az örök tavasz városa

Medellin Medellin egy hatalmas város ami az Andok hegység lábánál fekszik az Aburra völgyben. Az ország modern kori történelmét és a a nemzetközi szinten is közismert

Read More »

Leave a Reply