Iquitostól Pucallpába

Egy hosszú út az Amazonasban, valamint betekintés egy más világba

Ki ne szeretne 2000 km-t utazni a világ leghíresebb dzsungelén keresztül? Nekünk ez volt az egyik legrendhagyóbb de egyben legemlékezetesebb élményünk Peruban és egyben Dél-Amerikában. Sokan akik Perut a bakancslistájukra teszik, elsősorban Machu Picchut tűzik ki mint egy cél és ezért is a legtöbben ha Perura gondolnak zöld, erdős hegyekre gondolnak, ősi romokkal és lámákkal. Peru azonban hatalmas biodiverzitással rendelkezik és az ország területének a 60%-a esőerdő.

Ecuadorból léptük át a határt Peruba; ez volt az első folyami határ átkelésünk. Egy kis kenuval vittek át minket az egyik faluból a másikba; rajtunk kívül egy cseh lány volt ott és egy napon nagyjából ez az átlag jövés menés a két határ között.

Az utolsó megállónk Ecuador, Nuevo Rocafuerte
A Henry teherhajók hetente háromszor indulnak Pukallpába Iquitosból

Összesen 10 napot töltöttünk hajókon az Amazonasban, ebbe bele tartozott a határ átkelés, egy két napos út Iquitosig egy kis méretű utas szállítón és végül 6 nap a lassú Henry teherhajón volt a befejezés. Iquitos a legnagyobb város a világon amibe nem vezet burkolt út. Csak repülővel vagy hajóval lehet megközelíteni vagy elhagyni és mint kiderült az utóbbi közlekedési eszközre nagyon nagyon kevesen vállalkoznak.

Mi sem voltunk biztosak a dologban, de kikutattuk és kérdeztük a helyieket, mivel nem találkoztunk olyan utazóval aki a vízi útvonalat választotta volna.

Ebben a posztban tervezzük megosztani veletek ezt a rendhagyó és egyben rendkívüli kalandot amit bevállaltunk a perui dzsungelben. Talán akadnak más kalandra vágyó magyarok, vagy csupán megnéznél egy idegen világot ami minden nap meglepett minket is.

A Henry 1, egy egész flotta hasonló teher hajó volt az Iquitosi kikötőben. Egy biztos a tulaj ugyanaz volt.

Jegyfoglalás

Pucalpa belvárosában vettük meg a jegyeinket jó pár nappal az indulás előtt. A titkárnő megkérdezte hogy egy jegyet szeretnénk-e kettőnknek vagy kettőt, mármint külön külön egyet. Nem is értettük a kérdés mivoltát úgyhogy egyet kértünk amit utólag megbántunk, mert a hajón felszálláskor nem kevés győzködésbe tellett hogy megértsék hogy mi két jegy árát fizettük ki annak ellenére hogy egy számlánk volt. Csendesen hozzátennénk, a számla összege pontosan mutatta hogy két jegyet fizettünk. A Gyuri neve volt a jegyen, de mi csak mutattuk nekik hogy 200 sole-t fizettünk ( 20 ezer forint körül lehet) és hogy rá van írva hogy két utas. Természetesen végül meggyőztük őket,a számok nem hazudnak.

Amit még mindenképpen hozzá tennénk hogy a jegyeteket mindenképpen őrizzétek meg, mivel voltak megállók út közben amikor kerték és szó szerint minden étkezésnél is fel kellett mutatni, bár a két ‘gringo-t’ hamar megjegyezték a kajaosztáskor.

Amúgy több embert is láttunk ott helyben megvenni a jegyeiket a hajón az indulás napján. A cég azt reklámozta hogy 300 fő a hajó kapacitása, de Dél-Amerikában mindig van még egy extra hely. 

mit kell hozni a hajóra magaddal?

Először egy gyors felsorolás: függőágy, műanyag doboz az étkezésekhez, evőeszköz, ivóvíz (a hajón lévő csapokból felpumpált folyó vize folyik,ezt mi még víztisztító használata után se innánk), természetesen ruha, törölköző, tisztálkodó szerek, mosogató szer, olvasni való vagy bármi ami leköti a figyelmedet, füldugó, WC papír, pohár, egy hosszabbító és elosztó (nem mintha lenne bármilyen net vagy hálózat, de ha tölteni akarsz bármit az áramot csak délután 5 után kapcsolják be és kb 6 konnektor van a több száz utasnak).

Nem sok minden van amit NEM lehet megvenni a Mercado Belen-benn Iquitos városában
Az Anker töltő elemünk nagyon jól jött, mivel Márti általában a telefonján jegyzetelt az élményekről és tapasztalatokról, kb négyszer is fel tudta tölteni a telefonját konnektor nélkül.

Aminek még nagyon örültünk hogy pakoltunk bőven magvakat, szárított és friss gyümölcsöket, por kávét és nedves törlő kendőket. Márti vett a piacon egy kis fűből fonott legyezőt, amit a déli áporodott hőségben nagyon sokan irigy és vágyakozó tekintettel néztek. 5 gallon vizet vittünk magunkkal és a víz tisztító Steripenünket. 

Amit még érdemes itt megemlíteni, hogy amikor a hajó még a kikötőben volt, több tucat árus jött fel a fedélzetre és próbáltak eladni mindent vagy bármit amit esetleg valaki elfelejtett. Volt náluk, függő ágy, vagy a függő ágy rögzítéséhez kötél, mindenféle nasi és tisztasági szer, víz, WC papír és miegymás. Jó tudni hogy ha bármit előzőleg elfelejtettünk volna, ott és akkor meg lehetett volna venni szóval nem tette volna tönkre az élményt.

Milyen az alvó helyed?

Először is tudni kell hogy a hajón van négy kabin amit le lehet foglalni, két személyesnek voltak hirdetve és ajánlották is nekünk a jegy foglaló irodába, de mi úgy akartunk utazni mint bárki más (ráadásul kétszer annyiba került volna). Amikor felértünk a hajóra, elég hamar rádöbbentünk hogy még ha ki is fizettük volna a kabint, tuti hogy nem ott aludtunk volna. Egy bádog doboz volt az egész amibe még az a kicsi légmozgás sem jutott be, tehát gyakorlatilag megfőttünk volna. 

A hajó fedélzetén vannak végig felerősítve acél rudak és érkezés után tetszőleges sorrendbe kell felakasztani a függőágyadat. Mi a fő fedélzeten maradtunk mert szerencsére valaki megsúgta hogy a felső fedélzet még melegebb a tűző nap miatt. 

A fő fedélzeten volt a konyha és egy nagy étkező asztal ami talán 20 embernek volt elég, mi ennek a fedélzetnek a másik oldalán maradtunk, közel az ajtó nyíláshoz- mint kiderült ez nagyon jó döntés volt mert esténként ha volt valami szellő, mi éreztük a legjobban.

Abból indultunk ki eredetileg hogy 300 fős utas szállítási kapacitása van a hajónak, ami magában is soknak hangzott, és voltunk is legalább annyian amikor elindultunk, de minden nap szállt fel még és még utas, nagy létszámú családok, néha négy vagy öt gyerekkel. A harmadik napon, már nem csak a függő ágyakban aludtak az utasok hanem tucat számra helyezkedtek el a földön is. Nekünk is lettek új szomszédjaink, és a három kislány szó szerint alattunk aludtak a padlóra terített pokrócaikon. 

Elég hamar felszökkent az utas létszám 500 fő fölé (ezt úgy tudtuk megbecsülni hogy az étel osztásnál mindig húzták a strigulákat 5×5 strigula egy sorban, az ötödik napon már 20 sor volt a papíron.

Az első este még csak kb 90 ember volt
Jó volt napközben együtt "lógni"

Tisztaság és higénia

Ez volt Márti számára a legnagyobb aggálya. 500 ember, 6 WC és 3 mosdó kagyló….nem tűnik arányosnak. Semmi esetre sem számítottunk luxusra. A WC kabinok egyben a zuhany fülkék és öltözők voltak, a három csap, pedig fogmosáshoz, mosogatáshoz, ruha mosáshoz és még kisbaba fürdetéshez is alkalmas volt. Majdnem folyamatosan használatban voltak. Hamar rájöttünk hogy a csapokból a folyóból felpumpált vizet használják, úgyhogy nagyon odafigyeltünk hogy ne kerüljön a szánkba.
A zuhany kabinok/WC kevésbé voltak kellemesek, mivel ezek is acélból voltak és éppen csak nagyobbak voltak mint egy szekrény. Napközben még egy gyors pisilés ideje alatt is izzadni kezdtünk, miközben a fejünk fölött himbálózott a nagy fekete kukás zsák amibe a használt papírt gyűjtötték, arról meg ne is beszéljünk hogy nem mindenki vitt WC papírt, ezért alkalmanként a falra kente a “maradékot”. Igen ez elég nomád és amolyan Tájföldi börtön hangulatot keltett néha, de a második esténken volt egy hatalmas áttörésünk. Volt egy angyal a hajón. Ez az angyal volt a takarító nő, vagy ahogy mi gondoltunk rá, a megmentőnk. Felfedeztük hogy minden este amikor a nap már lement és elkezdett hűvösödni, ő akkor ment lefertőtleníteni a WC-t és a zsákokat kicserélni. Ott vártunk rá, és amint kijött az egyik kabinból, mi beugrottunk a tiszta, szag mentes kabinba fürdeni, ruhát mosni stb. Ez a technika mentett meg minket a hat napon keresztül.
 
Ha ettől a leírástól kavarog a gyomrod, lehet hogy nem neked való az ilyen stílusú utazás, de hozzá fűznénk hogy a dzsungelben élő emberek nem azokhoz a sztenderdekhez vannak szokva mint mi, nekik ez természetes, lehet hogy még életünkbe nem ültek egy fürdő kádba például, de ettől függetlenül a hajón nem volt rendetlenség, kosz, vagy bűz. Igen zsúfoltság volt, de mindenki amennyire lehetett rendezetten tartotta a holmijait, mindenki fürdött, ruhát tisztított és mosogatott. Pár nap alatt mi sem akadtunk nagyon fenn olyan dolgokon mint a kis mama aki egy madzagra kötve felhozott egy csirkét és a pad alá kötötte. 
Az egyetlen konnektor a hajón délután 5 és este 11 között volt benne áram az utasoknak
3 mosdó 500 embernek
A szomszéd asszony és a csirkéje
A WC/zuhany fülke

Étel és ellátás

A jegyünk árába, ha emlékezek 10E Ft fejenként bele tartozott napi három étkezés, ezeket az ételeket négy férfi készítette minden nap. Rizs, rizs és rizs, némi káposzta vagy répa vagy egy kis főtt krumpli aztán egy darab csirke (darab alatt azt értjük hogy akkora mint egy szilva talán, és hogy melyik része a csirkének…lehetett találgatni).

Nem voltak nagy számok az étkezések, de egyik oldalról vittünk magunkkal sok extra friss gyümölcsöt, magokat, kekszet meg hasonlót, másik oldalról meg nem is volt hatalmas étvágyunk mert jóformán egész nap ücsörögtünk vagy max totyogtunk fel alá a fedélzeten.

Minden étkezést egy fém merő kanalat döngölve jelezték, ilyenkor mindenki ugrott a jegyéért és a táljáért majd sorban állás türelmesen. Minden étkezésnél kapsz egy strigulát a jegyedre, nehogy kétszer állj sorba. Jegy felmutatás nélkül nem kapsz enni, ez nagyon fontos.

Reggeli
Ebéd
Vacsora
Na és akkor itt a bónusz információ: sok helyen állt meg a hajónk, apró kis településeknél rakományt felszedni, meg néha utasokat letenni. Ilyenkor a faluból mindig felszálltak jó páran a hajóra és ételt italt árultak. Nagyon sok utas vett mindenfélét. Párszor mi is vettünk gyümölcsöt vagy egy kis üdítőt, de ami valóban érdekes lett volna, egyszerűen nem mertük megkockáztatni. Olyan érdekes és felismerhetetlen ételeket hoztak fel a falusiak, hogy tényleg csak saccolgatni tudtunk…volt teknős tojás, sokféle rántott vagy főtt húsok és halak, folyami rák, házi sajtok és befőttek, édességek. Nem tudtuk azt sem megállapítani hogy ezeket a kajákat egy órával azelőtt főzték meg vagy esetleg két napja. Nem mertük megkockáztatni. Az étel mérgezés magában is komoly, de a dzsungel közepén ahol csak 6 WC van 500 utasra…nem is taglaljuk tovább.
Na ezt felismertük, vettünk egy kókuszt az egyik megállónál. Gyuri jópár másik utasnak is segített megkezdeni a kókuszát,mivel mi már egy emberes konyhakéssel a táskában utaztunk hónapok óta.
Tolongás az étel árusok körül
Ki tudja mi ez és mikor készült?
Főtt banán és grillezett hal

Érdekes volt számunkra és kicsit szórakoztató hogy a többi utas látszólag mindig evett. Mondtuk hogy a tétlenség mellett a napi három kaja bőven elég volt nekünk, de a peruiak olyanok kicsit mint a hobbitok. Egész nap tudnak enni. Volt úgy hogy csak fél órával az ebéd után álltunk meg valahol, mégis hatalmas tolongás volt az árusok körül és mindig minden elfogyott.

Szociális élet

Nos, eljutottunk ahhoz a pontoz amikor jócskán és részletesen körül írtuk az utazásunk külső viszonyait. De milyen volt a hangulat? Mivel foglalták el magukat az emberek? Hogyan éreztük magunkat mint az egyetlen külföldiek egy ilyen közegben?
 
Privát tered nincs, csend és nyugalom sem igazán. Valakik mindig beszélgetnek- még éjjel háromkor is, gyerekek átmásznak rajtad, vagy a cuccaidon, mindenhova sorba kell állni, és igen nekünk csak az ottlétünk is érdekelte az embereket, úgyhogy nem igazán tudtunk bármit csinálni anélkül hogy ne lett volna közönségünk.
 
Egyik délután Mártinak elszakadt a karkötője és öt kislány gyűlt köré hogy azzal a pár gyönggyel játszanak. Gyuri segített pár függő ágyat átkötni vagy kókuszt bontani, ezért később megkínáltak minket valami csokis sütivel. 
Senki sem élvezte a viszonyokat, viszont mindenki kihozta belőle a legtöbbet, senki sem panaszkodott, randalírozott, nem volt hiszti a gyerekek között vagy ivás a felnőttek között.  
 
Ilyen falvaknál kötöttünk ki
Rakomány a hajónkra
Ezek az emberek itt az Amazonasban egész más lehetőségekkel élnek és általunk valószínűleg nehezen felfogható nehézségekkel küszködnek. Sokan ezen a hajón az éves nagy bevásárlást csinálták meg és most vissza térnek matracokkal, állatokkal, szerszámokkal, étellel, ruhával, gyógyszerekkel és ki tudja mi minden mással. Nekik ez az év nagy eseménye. Hajóval elmenni a városba és bevásárolni, családot látogatni stb.
Érdekes volt látnunk ezeket a családokat. Amennyire tudtunk megpróbáltunk beszélgetni a szomszédjainkkal, de kicsit várhatóan, nem tudtak vagy mertek nagyon beszélgetni velünk, mert nem tudták mit kérdezzenek tőlünk azon túl hogy honnan jöttünk, házasok vagyunk-e és hogy hol vannak a gyerekeink. Mellesleg sokuknak, ha nem a legtöbbnek a spanyol nyelv ( senki ne gondoljon angolra, kb magyarul is ugyanannyian beszélnek erre fele mint angolul ) is ugyan úgy idegen nyelv volt mint nekünk.
Esti csevegés
Gyerekek feltalálják magukat

Az alkonyat és az éjszaka mindig nagyon kellemes volt. Ilyenkor az utasok kimentek a fedélzetre, beszélgettek, nézelődtek. A természet is elkezd mozgolódni amikor a hőség enyhül; láttunk mi is jó párszor madarakat vagy majmokat és még folyami delfineket is. Amikor pedig teljesen besötétedett az egyetlen fény a csillagoktól vagy a holdtól jött. 
A hajó harmadik szintjén volt a kapitány kabinja és a kormány fülke. Ide majdnem minden este felmásztunk és csak elfeküdtünk a hajó tetején a csillagok alatt, hallgatva a dzsungel esti zajait.

A fő fedélzeten pedig családok össze ültek, gyereket együtt játszottak, társasoztak, férfiak kártyáztak. Minden este ilyen békés nyugalomban telt.

A legfelső szint ahol csak a kapitány aludt és mi lógtunk

Tehát mindent össze vetve, ha a modern kényelmet hajlandó az ember egy kicsit mellőzni, lelassítani a napi tevékenységeit, elszakadni a WiFi-től és átvenni ennek a lebegő közösségnek a ritmusát egy igazán csodás élményben lehet része. Nem ez volt a legizgalmasabb, szebb, vagy kényelmesebb utunk, de ez a pár nap több emléket és élményt adott nekünk mint amire valaha számítottunk volna és az egyik legnagyobb élményként tartjuk számon eddigi utazásaink során. Reméljük ez a poszt nektek is adott némi betekintést ebbe a más világba ami már már kiveszőben van.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+

további posztok amik érdekelhetnek

Argentína

Argentína Hogyan is lehet összefoglalni Argentínát? A második legnagyobb ország a dél-amerikai kontinensen, híres a tangóról, borvidékeiről,marhahúsról, fociról és számos történelmi egyénről mint Éva Perón,

Read More »

Trondheim, az észak kapujában

Trondheim Trondheim, Norvégia harmadik legnagyobb városa a 63-ik szélességi fokon van. Bár jópárszor hallottuk hogy Norvégia legszebb városa Bergen, miután mindkettőt alaposan végig barangoltuk, kétsége kívül

Read More »

Uruguay képeken keresztül

Uruguay A spanyolok és a portugálok több száz éven keresztül harcoltak ezekért a területekért. Miért? Stratégiai elhelyezkedés, gazdag termőföld és partvonal. Nekünk miért tetszett ?

Read More »

Leave a Reply