Saltstraumen

Saltstraumen egy váratlan és kissé inkább negatívan emlékezetes megállónk volt Norvégiába.

A reggelünket lassan kezdtük el a kis parkolóban ahol csak egy “szomszédunk” volt. Aznap küldtük be a válaszainkat a Szeretlek Magyarország egyik szerkesztőjének, mivel egy Facebook csoporton keresztül megkerestek minket és megkértek hogy osszuk meg a történetünk és hogy milyen utazni a Covid-19 idején. Ezzel elhúzódott az indulásunk, de pont annyira hogy előjöttek a szomszédaink. Egy idős német pár voltak akik egy nagyon pofás, négy kerék meghajtású Land Roverrel utaztak. Eredetileg Ázsia felé akartak menni, de a járványra való tekintettel Európában maradtak. 
Nem rossz ilyen helyeken éjszakázni
A mostanra már megszokott Norvég tájkép
A beszélgetés folyamán kiderült hogy ők aznap Saltstraumenbe indultak ahol a világ legerősebb apály-dagály áramlatja van. Az őszintét megvallva nem is tudtuk hogy létezik ilyen ‘látványosság’ azt meg főleg nem hogy ilyen közel voltunk hozzá.
 
Mindegy, gyakran az alapján formáljuk az útvonalunkat hogy mások mit ajánlanak, akár helyiek, akár utazók. Amikor tehetjük az útitervünket nem Google böngészés alapján tervezzük, a térképen egy irányt kinézünk, elindulunk és a többi adja magát.
Saltstraumen
Aznap történt meg az is amitől a legtöbb furgonos utazó retteg. Nem messze Saltstraumentől Sammi elkezdett olyan hangokat kiadni mintha ki akarna szakadni belőle a motor. Vasárnap volt, minden zárva és még pár kilométerre voltunk a várostól. Nagyon lassan és feszülten haladtunk előre amikor egy udvaron egy srácot vettünk észre aki egy kamion motor házteteje alatt szerelt valamit. Veszteni való híján befordultunk hozzá hogy megkérdezzük a véleményét,mivel ha a kamionokhoz ért biztos tud segíteni, gondoltuk. Mint kiderült a srác alig volt 13 éves, de az apja is kijött hozzánk és kis tanácskozás után elég biztosan mondták hogy a kuplung vagy a váltó a probléma. 
 
Ez talán a második legrosszabb hír amit a világ egyik legdrágább országában akartunk hallani, de nem tudtunk így tovább menni. A csávó átküldött minket a szomszéd utcába ahol az autószerelő barátja élt, aki még este megnézte nekünk és valóban szembesülnünk kellett vele hogy váltót kell cserélnünk a furgonba. Ez itt errefelé egy tízezer Euró feletti mutatvány lenne még felújított váltóval is. ( az egyik autókereskedésben ahol egyáltalán tudtak volna segíteni csak egy használt váltó többe került volna mint amit eredetileg fizettünk a furgonért Németországban. )
 
Szóval jött az alternatív mutatvány, a következő napokban kerestünk egy felújított váltót Magyarországon amit egy futár céggel elhozattunk Norvégiába. 
Pár nap alatt rendeződtek a tervek, aztán nem tudtunk mást tenni mint várni 10 napig amíg meg nem érkezett az alkatrész a szerelő műhelyébe. 
 
Hát amikor a Norvégia egyik természeti csodája mellett robbansz le, mit lehet tenni? Horgászni. Saltstraumen az egyik leghíresebb horgász paradicsom Norvégiában, nem is beszélve hogy maga a folyó (fjord) is gyönyörű a magason ívelő híddal fölötte. Úgy határoztunk hogy pár napig maradunk Saltstraumenbe aztán átmegyünk Bodo városába ami 30 km-re található. A szerelő azt mondta hogy elvileg tudjuk óvatosan vezetni a furgont és ha végleg lerobbanunk ő el tud jönni értünk és visszahoz a műhelyéhez. 
Ha már valahol dekkolni kell. Ott isszuk a reggeli kávét Sammi tetején.
A hídon jópárszor átsétáltunk a kilátás végett
A Saltstraumen híd
A híd 41 méter magason ível át a fjord felett és még onnan is láttuk a halakat

Saltstraumen egy keskeny szorosban helyezkedik el Skjerstad fjord mentén és minden 6 órában egy három kilométer hosszú és csupán 150 méter széles szorosan zúdul át több mint 400 millió köbméter víz. Mivel a víz hatalmas erővel halad át a szoroson gyakran formálódnak akár 10 méter átmérőjű örvények amik kis hajókra nagyon veszélyesek tudnak lenni. 

Az örvények ahogy a hídról lefelé néz az ember
A dagály elkezdett bejönni

Minden nap lementünk a folyó partra, párszor akkor amikor megfordult az ár. Egy fokozatos lelassulás után talán 20 percig csendesen áll a víz a híd körül aztán újra felgyorsul az ellenkező irányba. 

Aranyos kis házak a fjord mentén
Apály és dagály közötti csend
Egy halász kunyhó a parton

Nem messze Saltstraumentől van a Sjunkhatten Nemzeti Park ahová nem nagyon mertünk elvezetni, de gyakran élveztük mint a kilátás részét a fantasztikus hegység rendszert ami innen is látható volt. 

A Sjunkhatten Nemzeti Park a messzeségben
Nos így telt a következő pár napunk egy nagyszerű horgász paradicsomban, gombászással, málna szedéssel és kirándulgatással. Rosszabb is lehetett volna, és úgy éreztük kihoztuk belőle a legjobbat. 4 nappal később elmentünk Bodo városába az alkatrész megérkezéséig. 
 
Narancs tinóru. Majdnem minden nap ettünk gombát
Márti kedvenc gyümölcse a málna
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+

További posztok amik érdekelhetnek

Odense és Egeskov

Odense és Egeskov Dániában egy élvezetes és emlékezetes megállónk volt Odense városában. Ennek a városnak több mint ezer évre nyúlik vissza a történelme, de amire

Read More »

Argentína

Argentína Hogyan is lehet összefoglalni Argentínát? A második legnagyobb ország a dél-amerikai kontinensen, híres a tangóról, borvidékeiről,marhahúsról, fociról és számos történelmi egyénről mint Éva Perón,

Read More »

Inari, utolértük a sarki fényeket

Inari Inari észak Finnország első nagyobb települése és a Sami nép és kultúra központja. A Samik Európa egyetlen őshonos népcsoportja akik észak Lappföldön élnek és gazdálkodnak

Read More »

Túrázás a Quilotoa kráter körül

Quilotoa Ecuador felvidéke nekünk borzasztóan tetszett és itt töltött időnk jelentős részét túrázással töltöttük a szebbnél szebb parkokban. Mire Eljutottunk a Quilotoa vulkán kráteréhez már

Read More »

Leave a Reply